Yabancı Ülkelerde Yasak Olan Hangi Gıda Boyalarını Kullanıyoruz

Yabancı Ülkelerde Yasak Olan Hangi Gıda Boyalarını Kullanıyoruz

2011-08-26 13:55:00

Hem ilaçlarda hem de gıdalarda belirli miktarda gıda katkı maddeleri kullanılır. Gıda boyaları, koruyucular, tatlandırıcılar,....

Bunlardan bazıları yurt dışında çeşitli sebepler ile yasaklanırken bizim ülkemizde ise hala kullanımda. Bir kaç hafta önce dış kulak iltihabı oldum ve doktora gittim. Bana bir antibiyotik ve bir de ağrı kesici verdi. Ağrı kesicinin adı maximus du ve aslında majezik ile firması ve rengi hariç aynı ilaç. Elime aldım maximusu ve yardımcı maddelerine baktım. Boyar madde olarak ponceau 4R içeriyordu ve kullanmaktan vazgeçip ilacı çöpe attım. Çünkü poceau 4R hayvanlarda kanserojen olduğu kanıtlanan, Amerika ve Norveç 'te insanlardada kanser yapabileceği şüphesi ile yasaklanan bir boya maddesi. Daha sonra bu boya maddesini taşıyan farklı ilaçlar olduğunuda gördüm ve hem yediğimiz gıdalarda hem de içtiğimiz ilaçlarda bulunabilen zararlı olduğu için dış ülkelerde yasaklanan boya maddelerini  yazmaya karar verdim.

E102 - Tartrazine FD&C sarı astım krizine ve çocuklarda kurdeşene neden olabilir. En çok şekerlerin içinde sarı gıda boyası olarak kullanılır. Tiroid tümörü ile ilişkilendirilmiştir. Norveç ve Avusturya'da yasaktır.

E104- Quinoline YellowFD&C Sari No.10 deri yangısına neden olur; Avustralya, Amerika ve Norveç'te yasaktır.

E107- Yellow 7G astım krizine neden olabilir. Avustralya ve Amerika' da yasaktır.

E110- Sunset Yellow FCF- Orange Yellow SFD&C Sari No.6 böbrek tümörü ile ilişkilendirilmiştir. Norveç'te yasaktır.

E122- Azorubine astımı olanlar ve aspirin alejisi olanlarda krize neden olabilir. İsveç, Amerika, Avusturya ve Norveç'te yasaktır.

E123- AmaranthFD&C Kirmizi No.2 hayvanlarda yapılan testlerde ölü bebek doğumları görülmüştür. Kanser ile ilişkilendirilebilir. Avusturya, Amerika, Rusya, Norveç' te yasaktır.

E127- ErythrosineFD&C Kirmizi No.3 tiroid tümörüne neden olabileceği gösterilmiş, Avustralya, Amerika ve Norveç'te yasaklanmıştır.

E129- Allura red ACFD&C Kirmizi No.40 farelerde kanser ile ilişkilendirilmiş, Danimarka, Belçika, Fransa, Almanya, Isviçre, Isveç, Avusturya ve Norveç'te yasaklanmıştır.

E132- Indigotine, Indigo carmineFD&C Mavi No.2 solunum sorunları, alerjik reaksiyonlar, deri döküntüsü yapabilir. Norveç'te yasaktır.

E155- Brown HT (Chocolate)kahve renk astım krizlerine neden olabilir. Danimarka, Belçika, Fransa, Almanya, İsviçre, İsveç, Avusturya, Amerika ve Norveç'te yasaktır.

E160- Annatto (Arnatto, Annato), bixin, norbixin kurdeşene neden olabilir. sakınılması öneriliyor.

Görülüyor ki özellikle astımlı kişilerin bir çok gıda boyası içeren yiyecek ve ilaçtan sakınması ya da dikkatli kullanması bunun yanında sağlıklı insanlarında bu maddeleri içeren ilaç ve gıdalardan sakınmaları gerekmektedir. Bunun yerine yan etkisi bulunamayan gıda boyası içeren ilaç ve besinler tercih edilmelidir.

 Sağlıklı günler dilerim...

1227
0
0
Yorum Yaz